Оргинална рецепта за тирамису

31 јули, 20130
13

Потребни намирници:

300 гр маскарпоне или крем сирење,

3 јајца,

½ пакетче пишкоти или обични бисквити,

¾ филџан шеќер во прав,

2 капачиња амарето или рум,

1 филџан кафе,

1 супена лажица какао,

1 пакетче ванилин шеќер

Одвојте ги белките од жолчките и избијте ги жолчките со шеќерот во прав. Додадете го сирењето и измешајте добро. Посебно ги биете белките додека не се добие цврста пена после што се додаваат во кремот заедно со ванилиниот шеќер. Додадете го румот во кафето и потопувајте ги пишкотите или бисквитите во него.

Кога ќе упијат од течноста ги подредувате во длабоки и широки чаши. Пишкотите се мачкаат со ред крем, потоа повторно пишкоти, па крем.

Украсете со какао и оставете го десертот една ноќ во фрижидер.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi