Плескавици од компир

15 февруари, 20130
pleskavici

Потребни состојки:

  • 1/2кг компир
  • 150гр шунка и кашкавал
  • 1 јајце
  • 50гр гриз
  • 1 лажица сецкан магдонос
  • сол
  • масло
  • презла

Начин на подготовка:

Сварете го компирот, излупете и изрендајте, додадете јајце, гриз, магдонос, ситено сецкана или крупно рендана шунка и кашкавал и се на крајот посолете.

Од смесата направете векна, сечете на тенки парчиња, тркалајте ги во презла и пржете на врело масло. Добар апетит.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber