Шарен пудинг од зеленчук

1 март, 20130
pire od zelencuk

Потребни состојки:

 • 500гр компир
 • 500гр морков
 • 700гр спанаќ
 • 3 јајца
 • 100гр путер
 • 200гр кашкавал
 • 100гр чадена шунка
 • 4-5 лажици брашно
 • 1 чешне лук
 • морско оревче
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

Сварете ги посебно компирот и морковот во посолена вода, исцедете и испасирајте (секој зеленчук посебно). Спанаќот само кратко проварете го, исцедете и ситно исецкајте. Зеленчукот распоредете го во три чинии, па во секој дел додадете парче путер и едно јајце. Измешајте и посолете уште малку по вкус ако е потребно.

Пирето од компир можете да го зачините со малку изрендано морско оревче (ако сакате), во спанаќот додадете ситно исецкан лук и 2-3 лажици брашно, бидејќи смесата е малку поретка. И во пирето од морков, додадете исто така 2 лажици брашно.

zelencuk

Калапот за куглов премачкајте го со путер и посипете со трошки (презла), па распоредете да речеме прво пирето од компир. Можете да редите и по друг редослед, но поинтересно изгледа кога зеленото пире се наоѓа во средина.

Преку компирот изрендајте кашкавал и посипете со коцки сецкана шунка. Преку тоа распоредете го пирето од спанаќ, повторно изрендајте кашкавал и коцки сецкана шунка. На крајот, додадете го пирето од морков и се убаво измазнете. Печете во претходно загреана рерна на 190 степени околу 30-40 минути.

Пред да го извадиме пудингот на чинија, почекајте неколку минути малку да се олади, преклопете со поголема чинија и се заедно внимателно свртете. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber