Спектакуларно видео од површината на Марс ви ја носи црвената планета на дланка

6 ноември, 20130
8

Колку и да се обидуваат амбициозните и оптимистични научници да ни ги мачкаат очите со прогнози дека еден ден ќе можеме да го посетиме Марс, прилично е јасно дека за таа реализација евентуално би можеле да размислуваат нашите деца или внуци. Ние сепак ќе мора да се задоволиме со некои други начини на посета на оваа величенствена црвена планета, а еден од нив е виртуелна посета со помош на реалното видео овозможено од страна на сондата The European Mars Explorer.

Сондата е лансирана во 2003 година, а мисијата била двегодишно мапирање на Марс. Откако оваа задача била успешно завршена, ја продолжува својата ротација околу планетата и станува нејзин вештачки сателит и ќе испраќа податоци.

Марс на дланка! Уживајте:

httpv://www.youtube.com/watch?v=XOPUdZtnt24

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit