Трагедија на Денот на вљубените: Атлетичарот Оскар Писториус си ја уби девојката

14 февруари, 20130
1

Атлетичарот Оскар Писториус од Јужна Афика, кој учествуваше на Олимписките игри во Лондон, е уапсен под сомнение дека ја убил својата девојка. Писториус, мислејќи дека е некој провалник, пукал во својата девојка, усмртувајќи ја на самото место.

Еден од најголемите хендикепирани инвалиди, Оскар Писториус, утрово ја убил својата девојка во куќа во Преторија, мислејќи дека е крадец, објавуваат странските медиуми.

Од локалната полиција изјавиле дека девојката Рив Стенкамп (30)од оружјето е погодена во главата и раката и на самото место подлегнала на повредите.

Incident: Oscar Pistorius with Reeva Steenkamp, 30, a former FHM model who is believed to have been shot dead today

Трагедијата се случила во раните утрински часови во куќата на спортистот во Преторија, а медиумите тврдат дека девојката сакала да го изненади за Денот на вљубените.

Понзатиот атлетичар веројатно ќе биде обвинет за убиство, јавува NBC.

“Полицијата добила повик во утринските часови и кога патролата пристигнала на адресата затекнале екипа на брза помош која се обидува да ја оживее 30-годишната жена која била застрелана. Таа набрзо починала. Полицијата го нашла оружјето и го однела 26-годишниот човек во притвор. Тој денес ќе се појави пред судијата”, изјавил портпаролот на полицијата, додавајќи дека девојката има четири прострелни рани.

Icon: The athlete has done more than anyone to promote disabled sport and is one of the world's most famous athletes

Писториус, кој нема фибула на двете нозе, трча со помош на протези од јаглеродни влакна, и е прв човек кој со две ампутирани нозе се натпреварувал на Олимписките игри. Во Лондон стигнал до полуфиналето на 400 метри.

Јужна Африка е држава со една од највисоките стапки на криминалот во светот, а слично како и во САД, многу луѓе имаат оружје во своите домови за да се заштитат од провалници.

Писториус минатата година во изборот на магазинот “Time” е избран за еден од 100 највлијателни луѓе на планетата.

Писториус на Параолимписките игри освои две златни медали.

Model: Reeva Steenkamp had been seeing Oscar since November but had forged her own successful career in South Africa

Winner: Oscar Pistorius celebrates with his gold medal following the men's 400m win at London 2012

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit