Ватикан ќе добие црн папа!

12 февруари, 20130
papa

Кaндидатот кој има најголеми шанси да стане нов папа е кардиналот Петер Турксон (64) од Гана. Тој е претседател на Папскиот совет за правда и мир, а најголем адут да стане папа му се годините.

По смртта на Јован Павле II и изборот папата Бенедикт XVI се шушкаше дека следниот папа може да биде црнец.

По веста за повлекувањето на папата Бенедикт XVI, ова прашање во католичката црква повторно е актуелно.

Кандидатот кој има најголеми шанси да стане нов Папа е Питер Тукрсон од Гана, 64 годишен кардинал, кој би бил првиот црн папа во историјата на католичката црква.

Обложувалниците веќе почнаа да прогнозираат и покрај Тукрсон на листата високо котираат и нигерискиот кардинал Франсиз Аринзе (80), но треба да се напомене дека тој не може да учествува во изборот, бидејќи веќе наполнил 80 години, а правилата налагаат дека во изборот на нов поглавар на католичката црква мат да учествуваат исклучиво кардинали помлади од 80 години.

Трет на листата и прв италијанец воопшто е надбискупот Анџело Скола (71), четврто место завзема Оскар Родригес Мардиаго (70) од Хондурас, а петти кардиналот Алберт Малколм Ранјтих од Шри Ланка..

Се прогнозира и за името на следниот папа, а најдобро котираат имињата: Петар, Пије, Јован Павле Иван или повторно Бенедикт.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit