Здраво и вкусно: Домашна витаминска вода

18 февруари, 20130
4

Ако сакате да се заштитите од стресот и се грижите за своето здравје, оваа рецепта е точно за вас. Витаминската вода освен што е полезна за здравјето исто така е и многу вкусна. Тоа автоматски го прави пиењето вода од задолжение  во вистинско задоволство. При што и задолжителните 8 чаши вода дневно ќе ги пиете без проблем. А еве ја и рецептата за чија припрема ви требаат само 10 минути.

Потребни намирници:

2 литри вода,

2 лимони,

100 гр јагоди или малини,

5-6 листови нане

Начин на подготовка:

Загрејте ја водата, но не многу и не смее да зоврие. Исипете ја во стаклен сад. Исецкајте ги ситно лимоните и додадете ги заедно со јагодите и нанете во садот. Смесата се остава во фрижидер да отстои 24 часа. На крај само процедете и водата е готова. Ако сакате побогат вкус, можете да додадете и исецкан портокал заедно со кората во процесот на подготовката.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber