10 нерешени мистерии кои сеуште ги крие човечкиот мозок

27 септември, 20140
15

Зошто доживуваме дежа ву? Како музиката предизвикува емоции ? Или едноставно што е тоа свест?- се само неколку од неодговорените  прашања поврзани со човечкиот мозок.

Одговорите на споменетите прашања сеуште не ги добивме, но тие не се единствени.

AllTime10′s на едно место собрал 10 нерешени мистерии кои сеуште ги крие човечкиот мозок, со делумни објаснувања и погодувања, но и причините зошто некои работи сеуште ни се непознати.

Меѓу овие мистерии се наоѓаат емоциите и физичката реакција кои се јавуваат кога слушаме музика и покрај тоа што таа не допринесува за нашето преживување, свеста која сите ја имаме, но не е познато зошто е субјективна за секоја личност и како специјализираните делови на мозокот комуницираат меѓусебно и како мозокот од тие елементи создава наша поединечна перцепција на светот.

Големата загатка претставува и сонот, за кој поедини научници веруваат дека ни помага да ги решиме проблемите со кои сме се соочиле како и начинот на кој нашиот мозок го разбира времето- иако звукот патува побрзо од сликата, нашиот мозок сепак е во состојба да ги синхронизира овие две работи.

Присетете се колку малку знаеме за најдрагоцениот дел на човечкото тело.

httpv://www.youtube.com/watch?v=1hZ98an9wjo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş