Ајде да проверите колку и дали сте интелигентни

29 август, 20144
8

Заробени сте во замок и вашиот чувар решил да ве стави во искушение да бидете ослободени, но при тоа соочувајќи ве со голем ризик. Ве насочуваат кон 2 врати…

…пред секоја од нив стои по еден стражар.

 

Едната врата води кон бесилка на која ќе бидете обесени доколку ја изберете таа врата, а другата води дирекно кон излезот од замокот и вашата слобода.

Кажано ви е дека едниот стражар постојано лаже, а другиот може само да ја кажува вистината.

Немате никаков показател кој стражар лаже, а кој ја кажува вистината, ниту пак, која врата каде води.

Вашиот чувар ви дозволува да поставите само ЕДНО прашање.

На почетокот помислувате дека е невозможно, но во еден момент добивате инспирација. Прашувате едно прашање и без проблем го добивате точниот одговор која врата води кон вашата слобода.

Ја избирате точната врата, и ја добивате вашата слобода.

Кое е прашањето што ќе го поставите?

 

 

4 comments

 • jovce

  17 септември, 2014 at 00:54

  pa neli pred sekoja vrata stoi po eden strazar ke go prasam samo edniot 🙂 pa ako me zafrkne on neka mu ja misli 🙂 inaku sam si ja biras sudbinata sto bide neka bide

  Reply

 • jas

  2 септември, 2014 at 18:36

  Bi go prasal “Dali si ziv?”

  Reply

 • valentina

  2 септември, 2014 at 12:29

  koj od strazarite laze? 🙂

  Reply

 • Бац

  1 септември, 2014 at 02:24

  Ќе праша било кој од стражарите “Ако го прашав другиот стражар да ми каже која врата води кон слободата, што ќе ми одговореше?”

  И кој и да го праша ќе алудира на вратата која води кон бесилката,овој што лаже ќе го излаже во врска со одговорот на другиот што ја кажува вистината, додека овој што ја кажува вистината ќе каже едноставно што ќе каже овој што лаже..

  Не може точно да се објасни со пишување, но дефинитивно тој е одговорот, мојот дедо ми го има раскажувано ова, но во поинаква верзија..

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş