Без развлекувањe на кори: Брза грчка пита

31 октомври, 20140
11

Се подготвува лесно, без развлекувањe на кори и состојките се мешаат во еден сад.

Потребни состојки:

  • 2 јајца
  • 200ml јогурт
  • 1 прашок за печиво
  • 400g брашно
  • 100g шунка
  • 100g сирење
  • 5 кисели краставички
  • Масло, сол и бибер
  • Зеленчук по желба

Подготовка:

Исечкајте ги краставичките и шунката на ситни коцки. Во длабок сад соединете ги сите состојки, освен сирењето, додека не добиете тесто.

Ставете масло во тава за печење, размачкајте го, па нанесете го тестото. Печете 15 минути на 200 степени.

Извадете ја питата, изрендајте го сирењето и додадете ситно сечкан зелечук по желба, па допечете ја уште 5 минути.

Кога малку ќе се олади, исечете ја и послужете.

Уживајте!

recept-za-brza-grcka-pita-02.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş