BMW vs Audi еден на еден

21 октомври, 20140
BMW vs Audi еден на еден

Новата генерација на спортската лимузина на BMW, M3, веќе некое време се наоѓа на пазарот, а полека нам ни стигаат и резултатите од „одмерувањето на силите“ со најголемите конкуренти… Овој пат, новиот M3 на стартната линија излезе со Audi RS4 Avant, кој го движиV8 мотор од 4,2 литри со 450 коњски сили и 430 Nm, со 7-мо степен менувач со двојно квачило и quattro погон на сите четири тркала.

BMW F30 е нешто послаб, бидејќи од 3,0 литарскиот шестцилиндричен мотор „извлекува“ 430 коња, но благодарение на турбо технологијата, вртежниот момент изнесува 550 Nm. И M3 поседува 7-мо степен DCT менувач, но силата се пренесува само на задните тркала. Сепак, од големо значење е и масата, бидејќи новиот M3 е за 235 килограми полесен автомобил од RS4 Avant.

Погледнете ја трката:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş