Чоко мус готов за 5 минути

13 септември, 20140
5

Состојки:

  • 5 јајца
  • 200 g чоколадо за готвење
  • 150 g шеќер
  • 125 ml слатка павлака
  • 2 лажички ванилин шеќер

Подготовка:

Одвојте ги жолчките од белките. Матете ги одвоено, во еден сад белките со 100 g шеќер, а во друг сад, слатката павлака. Во трет сад матете ги жолчките со 50 g шеќер и 1 лажичка ванилин шеќер.

Искршете го чоколадото и стопете го на тивок оган, па измешајте го во кремот кај жолчките.  Добиената смеса измешајте ја со изматената слатка павлака и изматениот шлаг од белки. Вака добиениот чоколаден мус ставете го во сад, нарендајте му чоколадо и оставете го во фрижидер за да се излади.

Не правете голема количина, бидејќи цела ќе ја изедете, а сигурно не сакате да се поправите. Но, никако не избегнувајте да го пробате ова вкусно чоколадно задоволство кое ќе ви се стопи во устата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş