Црниот домат е лек за ракот!

24 септември, 20140
2
Црниот домат има голем потенцијал да го спречи проширувањето на ракот во организмот.

Овој така наречен супер-зеленчук е меѓу првите во светот кои користат anthocyanin – антиоксидант кој може да помогне во битката против ракот така што ги убива ќелиите на болеста. Сега, за прв пат се одгледува во Велика Британија.

Необичната боја на зеленчукот доаѓа од пигментот на црната боја, кој се добива кога е изложен на сонце. Реј Браун е 66 годишен старец кој се занимава со земјоделие. Ја пронашол оваа билка, кога еден од неговите клиенти му пратил пакет, означен со натпис „црн домат“. Тој решил да го посади семето и доматот се покажал како мошне корисен.

Мислев дека се работи за некоја шега, но кога го засадив семето и добив плодови бев многу изненаден од производството, изјавува Реј.

Вкусот на доматот е многу јак, но сепак ова е еден многу здрав зеленчук, кој допрва треба да се испита целосно. По истражувањето сигурно ќе се појават уште многу бенефиции на ова растение.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş