Црно вино: Лек за многу болести

10 јануари, 20140
6

Алкохолните пијалоци, особено црното вино, ако се конзумираат во умерени количини, можат да бидат лек против многу болести.

Резултатите од оваа студија покажале дека луѓето кои пијат умерено црно вино имаат помали шанси да доживеат срцев удар.

Виното штити и од појава на рак. Луѓето кои секојдневно пијат по чаша до две црно вино имаат 42% помали шанси да се разболат од рак.

Исто така е констатирано дека луѓето кои умерено конзумираат црно вино имаат 13% помали шанси да добијат дијабетес. Остеопорозата од која често страдаат возрасните, може исто така ефикасно да се спречи со редовна конзумација на чаша до две црно вино.

Црното вино е ефикасно и во борбата со настинки. Експертите тврдат дека една чаша вино е доволна за да се намалат симптомите и да се намалат за 88% шансите за повторна настинка. Виното исто така значително го подобрува и либидото. Научниците откриваат дека луѓето кои редовно конзумираат вино имаат исполнет сексуален живот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit