Дали ќе успеете да ја решите и вие? Внимателно читајте ја приказната, разгледајте ја сликата и пишете го одговорот

31 декември, 20143
1

Непознат човек киднапирал 4 лица кои подоцна се разбудиле закопани во песок до глава. Секој има шешир. Лицата А и Ц имаат црн, а лицата Б и Д имаат бел шешир.

Сите ја знаат својата позиција како и позицијата на другите личности, но не ја знаат комбинацијата на шеширите.

Помеѓу лицата А и Б има поставено ѕид.

Што значи, лицето Д ги гледа Б и Ц пред себе, а А е зад ѕидот.

Лицето Ц го гледа лицето Б пред себе и знае дека лицето А е зад ѕидот, а и дека лицето Д е зад него.

Лицето Б гледа само ѕид, но знае дека А е зад ѕидот, како и Ц и Д дека се зад него.

Лицето А гледа само ѕид и знае дека Б, Ц и Д се на другата страна.

Човекот кој ги киднапирал им ја дал следнава задача: Ако некој ја погоди точната боја на шеширот е слободен. Сепак, ако некој ја погреши бојата на шеширот, сите ќе настрадаат.

4-те лица не смее меѓусебно да комуницираат, ниту да ги вртат главите.

Што мислите? Која од овие 4 личности може да биде сигурна која боја на шешир ја има на главата? И најважното – како го знае тоа?

dokaz-deka-ste-nadprosecno-inteligentni-ovaa-zagatka-ja-resavaat-samo-10-od-lugeto-01.jpg

 

3 comments

 • Nikola Ilievski

  12 февруари, 2017 at 17:49

  Liceto d edinstveno moze da go resi problemot, posto se zakopani vo pesok liceto d ke primeti deka liceto c se poti liceto b ne se poti, liceto d ne se poti i lesno zaklucuva deka nosi bel sesir

  Reply

 • Vladimir

  6 јуни, 2015 at 23:01

  liceto d ce si ja pogodi bojata na kapata 🙂 zatoa sto zidot e od staklo a stakloto e prozirno 🙂 a ako bese poinakov zid trebalo da pisite primer od cigli od zelezo i t.n. znaci cim ne e pisan materijalot na zidot togas e od staklo i jas pogodiv 😀 so e nagradata ? 🙂

  Reply

 • Oli

  1 јануари, 2015 at 12:45

  Liceto D

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş