Десет уникатни модели на Ferrari

27 октомври, 20140
15

Ferrari е основан во 1929 година од Енцо Ферари. Денес тоа е една од најлуксузните марки за автомобили. Компанијата беспрекорно го одржува својот углед веќе над 8 години. Секој љубител на брзи автомобили сонува за барем еден модел во својата гаража. Цените сепак не се на дофат на сите.

Ова се 10 возила, кои едвај некогаш ќе можете да си ги дозволите:

10. Ferrari FF – 295 000 долари

f10(11)

Моделот е претставен во 2011 година на саемот во Женева. Годишно се произведуваат само 800 парчиња. Тоа е најевтиниот предлог што денес ќе ви покажеме.

9. 2006 China 599 – 1.6 милиони долари

f9(12)

Овој модел е рачно насликан од кинескиот уметник Лу Хао. Во 2009 година беше продадено на аукција за 1,6 милиони долари.

8. Ferrari FXX Evoluzione – 1.8 милиони долари

37696_fxx_pacchetto_04

Луѓето плаќаат речиси 2 милиони долари за автомобил кој можат да го возат само на одредени патеки и тоа само на настани одобрени од Ferrari.

7. Ferrari P4 / 5 2006 – 4 милиони долари

f7(18)(1)

Ова е еден и единствен модел, создаден по нарачка за режисерот Џејмс Гликенхаус.

6. 1966 Ferrari 330 P3 – 5.6 милиони долари

f6(21)

Се Произведуваше во 60-тите и 70-тите години. Секој модел е уникатен. Овој е изграден во 1966 година.

5. 1957 Ferrari 625 TRC Spider – 6.5 милиони долари

f5(18)

Од овој модел се создадени само два автомобила. Еден од нив беше продаден во 2012 година на аукција во Мексико.

4. 1961 Ferrari 250 GT California Spyder – 12 милиони долари

f4(24)

Се произведува меѓу 1953 и 1964 година, кога бил еден од најпопуларните спортски модели.

3. 1957 Ferrari 250 Testa Rossa – 16 милиони долари

f3(23)

Од 50-тите години наваму овој автомобил е симбол на брзина и класа. Само 22 се произведени, од нив два остануваат во компанијата и 19 за клиенти.

2. 1962 Ferrari 250 GTO – 41 милиони долари

f2(29)

Во 2004 година овој автомобил беше рангиран на 8-то место во изборот за најбрзи автомобили од 60-тите години на Sports Car International.

1. 1963 Ferrari 250 GTO – 52 милиони долари

f1(27)

Само 36 се произведени. Пред само 4 години овој автомобил чинеше 20 милиони долари. Од тогаш наваму неколку колекционери си го препродадоа и денес е во гаражата на шпански колекционер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş