Доколку косата ви е ретка, слаба и ви опаѓа третманот со кромид ќе ви помогне

31 октомври, 20140
13

Заборавете ги безпотребните трошоци и скапите козметички препарати. Добриот стар кромид, може да биде доброто решение за вас, доколку косата ви е ретка , слаба и ви опаѓа. Третманот за коса со кромид не само што е природен лек, туку рецептот е и сосема сигурен. Кромидот е богат со сулфур и помага при растењето на косата. Бидејќи има големи антибактериски својства, таа го намалува воспалението на кожата доколку го имате.
Рецепти:
1. Измиксирајте го кромидот и сокот кој ќе го добиете нанесете го на косата. Така држете 30 мин. После измијте ја косата со благ шампон. Доколку тоа го правите 3 пати во неделата резултатите ќе ги видите за два месеца. Бидете стрпливи и упорни.
2. Дејството на кромидот можете да го зголемите доколку го измешате со мед. Во шолја од 250мл сок од кромид, додадете една лажица мед. Со таа смеса мачкајте ја косата секој ден. После измијте ја со благ шампон.
3. Доколку ви смета мирисот од кромидот, ставете го во рум. За овој третман потребно е кромидот да се исецка, да се потопи во чаша полна со рум и да отстои цела ноќ (не ја ставајте во фрижидер). Следниот ден процедете ја мешавината, отстранете го кромидот и намачкајте ја косата. Резултатите во скоро време ќе бидат видливи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş