Имал болки во стапалото 4 години, а она што излегло од неговата нога ги шокирало сите доктори!

15 декември, 20140
Имал болки во стапалото 4 години, а она што излегло од неговата нога ги шокирало сите доктори!

Маж од Судан немал појма дека во него живее паразит кој се разделил на половина и се раширил по стапалото. Посетил доктор откако ногата му отелка. Рендгенската снимка на стапалото кај 38-годишниот маж, австралиски имигрант од Судан, открила дека во петицата му живеел гвинејски црв, паразит кој го јаде телото однатре!

 

Лекарите утврдиле дека паразитот во неговото стапало живеел околу 4 години, а нараснал до речиси метар должина… Бил отстранет со операција, а пациентот се опоравува.

Гвинејскиот црв е паразит кој во телото доаѓа преку загадена вода. Паразитот го копа месото и излегува од телото низ кожата. Тој процес може да трае со години додека не се јават проблеми. Не може да се лечи, туку единствено се отстранува со операција.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş