Исплови најголемиот брод на светот

22 октомври, 20140
1
Најголемиот брод на светот, кој го носи името “Pieter Schelte”, исплови од јужнокорејското бродоградилиште “Daewoo” по наредба на компанијата “OLSIS”.

Овој импозантен брод служи за инсталација и за инсталација на платформата за вадење нафта. Димензиите на бродот се едноставно неверојатни: долг е 382 метри, широк 127, а висок неверојатни 70 метри.

Може да подигне неверојатни 48 илјади тони товар, додека страничните дигалки можат да подигнат и по 25 илјади тони.

Исто така, се наведува дека овој мега брод има дно кое е дури 25 метри под вода!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş