Косово ќе бара дел од имотот на СФРЈ

3 декември, 20140
13

Новата косовска Влада најави дека Косово има намера да побара да учествува во сукцесијата на имотот на поранешната СФРЈ.

Според косовската влада, некогашната покраина има право на дел од материјалните средства, дипломатските и воените објекти кои при поделбата му припаднаа на Белград.

Приштина, исто така, ќе бара и воена отштета од српските власти.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş