Куглоф Нутела

4 септември, 20140
9

Состојки
350 гр. нутела
15 гр. желатин
300 гр. млеко
500 гр. слатка павлака
2 ванилин шеќер

Упатство

Желатинот размешете го со 5лажици вода и оставете го 10мин.да набабри.
Загрејте ги добро слатката павлака,млекото и ванилиниот шеќер.Се трга од оган и се додава нутелата која е на собна температура.Желатинот се подгрева малку да стане редок па се додава во смесата.Се меша со лажица за да се добие хомогена смеса.
Се истура во калап од куглов.Се става во фриждер неколку саати да стегне,а најдобро е да се остави во текот на ноќта.
Утредента со нож се одлепуваат врвовите од калапот,а за најлесно да излезе колачот од калапот се става дното во врела вода неколку минути.Потоа се обраќа на чинија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş