Тава со компири и јајца

4 септември, 20140
8

Состојки
2 лажички оригано
200 гр. печурки
1 лажица маслиново масло
500 гр. компири
4 јајца
сол
2 кромидa

Упатство

Загрејте ја рерната на 200 степени. Излупете ги и исецкајте ги компирите на коцки. Изчистете го кромидот и исецкајте го на полумесечинки. Додадете ги компирите, кромидот, маслото и солта во тава и убаво промешајте. Посипете оригано и печете околу 15 минути. Извадете ја тавата, додадете ги печурките и печете уште 10тина минути, додека компирите не добијат златно кафеава боја. Извадете ја тавата и направете 4 длабнатини. Скршете ги јајцата и печете уште 3-4 минути, или додека јајцата не се испечат по ваша желба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş