Првата 3D анимација на галаксијата во која се наоѓа и нашиот Млечен пат

4 септември, 20140
Првата 3D анимација на галаксијата во која се наоѓа и нашиот Млечен пат

Збирот на галаксии кои научниците успеале да ги прикажат со 3D анимација сосема ќе ве воодушеват и ќе ви ја прикажат Земјата од перспектива каква што сеуште не сте виделе.
Знаете ли што е Ланиакеа? Повеќето од вас не ни слушнале за ова име, и сигурно не ни помислувате дека се работи за нашиот дом, односно галаксија во која се наоѓа и Млечниот пат.
Всушност, научниците огромната супер-група галаксии ја нарекле Ланиакеа. Успеале да ја прикажат со помош на 3D анимација, а резултатот е неверојатен.

httpv://www.youtube.com/watch?v=rENyyRwxpHo#t=33

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş