Магичното село на Попај

31 октомври, 20140
17
Како Малта да не е прекреасна сама по себе, па на нејзиниот северозападен дел
може да се најде магичното село Свитхевен, направено во 1979 година,
за потребите за филмот за Попај.

Кога Волт Дизни и Парамаунт одлучиле да направат игран филм за популарниот јунак Попај,

продуцентите како локација го избрале малиот залив на северозападот од Малта.

Тука е сместено измисленото село Свитхевен, кое е градено седум месеци.

На изградбата работеле 165 мајстори, со задача да направат веродостојна верзија

која во стрипот ја опишал неговиот создавач Елзи Сегар.

И навистина, местото изгледа баш како излезено од некоја бајка.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş