Скала деи Турчи: Најубавата плажа на Сицилија

31 октомври, 20140
18
Скала деи Турчи (во превод „турски скали“ е карпеста плажа на брегот на Реалмонте,
во близина на градот Порто Емпедокле, на југот во Сицилија, Италија.

Поради нејзината необична бела боја, како и по честото спомнување во детективските дела

на писателот Андреа Камилери, плажата станала туристичка атракција,

а исто така е предложено и да се вброи во заштитените предели на УНЕСКО.

Плажата го добила името по многуте напади на турските гусари

кои во минатото го ограбувале регионот,

како и по необичниот изглед кој потсетува на бели скали кои се извишуваат од морето.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş