Места каде што можете да избегате од реалноста

20 ноември, 20140
24

Ова се 15 неверојатни места кои ќе ве маѓепсаат со својата убавина и ќе ви дозволат барем за момент со мислите да избегате од реалноста и да замислчите како би било овие убавини да ги видите пред вас.

За некого можеби ќе бидат предизвик за поголема заштеда и предизвик за да си дозволи едно неворајотно и различно патување од вообичаено.

Уживајте!

1. Базенот Морнинг Глори во Националниот парк Јелоустоун, Вајоминг

15-mesta-kade-sto-mozete-da-izbegate-od-realnosta-1

Лоцирано во висините на гејзерот во Националниот парк Јелоустоун, има импресивни бои кои ги добива од бактеријата која е во водата со температура околу 69 °C.

2. Античкиот град Петра, Јордан

15-mesta-kade-sto-mozete-da-izbegate-od-realnosta-2

Се верува дека настанал околу 312 г. пр.н.е., што потсетува на градот на розите  импресивно групирани градби вметнати како сраснати од едната страна на Џебел ал Мадбах.

3. Палатата Ангор Ват во Ангор, Камбоџа

15-mesta-kade-sto-mozete-da-izbegate-od-realnosta-3

Опкружен со 65 метри долг манастир, Ангор Ват е најголемиот религиозен монумент во светот. Тој исто така е додаден на знамето на Камбоџа од 1863 година.

4. Швицегон Пагода во Баган, Мјанмар

15-mesta-kade-sto-mozete-da-izbegate-od-realnosta-4

Швицегон Пагода е еден од многуте будистички храмови, изградена меѓу 1084 и 1113 година.

5. Карпата Хвитсеркур на брегот на Хунапинг, Исланд

15-mesta-kade-sto-mozete-da-izbegate-od-realnosta-5

Оваа импресивна карпа од 50 метри големина која е останата како потсетник за некогашното постоење на стар вулкан.

6. Улуру во Австралија

15-mesta-kade-sto-mozete-da-izbegate-od-realnosta-6

Уште е позната како Ајерс карпа, висока е 1142 метри, направена од песочни камења. Позната е и како необичната црвена светлина која се создава на зајдисонце.

7. Пештерата Рид Флут, Кина

15-mesta-kade-sto-mozete-da-izbegate-od-realnosta-7

Пештерата Рид Флут е стара 180 милиони години, природна е, а своите магични бои ги добива од вградените светла.

8. Ранчот Кадилак во Амарило, Тексас

15-mesta-kade-sto-mozete-da-izbegate-od-realnosta-8

Ранчот Кадилак е скулптура составена од 10 различни модели на автомобилот Кадилак, сите поставени со предниот дел закопани во земја, под ист агол како Големата пирамида во Гиза. Посетителите се добредојдени, а дури им е дозволено и да цртаат графити на каросеријата.

9. Салар де Уиуни, Боливија

15-mesta-kade-sto-mozete-da-izbegate-od-realnosta-9

Солта  во областа на Боливија покрива над 4000 милији, што претставува најголема таква површина во светот. Додека 70 % од светските резерви на литиум  се концентрирани под солената кора.

10. Неушванстеин замок во Швангау, Германија

15-mesta-kade-sto-mozete-da-izbegate-od-realnosta-10

Овој замок станал славен како инспирација за цртаниот филм „Заспаната убавица“ од студиото на Дизни, а бил изграден во доцниот 19. век на истото место каде што некогаш постоеле два замока.

11. Подземната базилика Цистерн во Истамбул, Турција

15-mesta-kade-sto-mozete-da-izbegate-od-realnosta-11

Базиликата Цистерн е една од стотиците цистерни сместени под Истамбул кои се импресивни, заради нивната големина и катедралната структура.

12. Планината Сент Мишел во Нормандија, Франција

15-mesta-kade-sto-mozete-da-izbegate-od-realnosta-12

Островот на планината Сент Мишел е сместен на половина милја од францускиот северозападен брег и моментално  сите 44 резиденции се во негова заштита. Повеќето од видливитеградби се во готскиот стил на Абеи, која е изградена во педесеттите.

13. Дрвјата Драцена во Сокотра, Јемен

15-mesta-kade-sto-mozete-da-izbegate-od-realnosta-13

Овие необични дрвја го добиле името според нивната црвена смола која е на личела на крвта на змејот. Тие имаат уникатна убавина.

14. Северната светлина на Аурора, Финска

15-mesta-kade-sto-mozete-da-izbegate-od-realnosta-14

Северната светлина е природна светлина која се појавува поради колизијата на атоми со висока концентрација во атмосферата. Резултатот е едноставно светлосно шоу кое им го одзема здивот на сите луѓе кои патуваат од секаде за да го видат. Навечер ова претставува најдобар поглед кој може да го предизвика оваа неверојатна појава.

15. Дои Интханон пагоди во Чианг Маи, Тајланд

15-mesta-kade-sto-mozete-da-izbegate-od-realnosta-15

Овие пагоди се наоѓаат на највисокиот видик на Тајланд. Луѓето доаѓаат во Дои Интханон пагодите заради нивните спектакуларни водопади и за да ја изразат нивната почит кон Буда.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş