Можете да го решите тестот на Пауло Коелјо? Само5% од луѓето успеале!

26 октомври, 20140
6

На блогот на познатиот автор Пауло Коелјо неодамна се појави тест кој ги утврдува раните симптоми на деменција низ само 3 прашања.

Ако сакате да го проверите сопственото здравје, а воедно и да се забавувате, започнете со одговарање на прашања.

Важно е да не ги читате одговорите однапред, туку да одите со ред.

1 прашање: Што ставете во тостерот?

mozete-da-go-resite-testot-na-paulo-koeljo-95-od-lugeto-ne-uspevaat-1.jpg

Одговор: Леб

Ако одговоривте „тост,“ прекинете го тестот и повеќе сконцентрирајте се на вашето здравје.

Ако одговоривте точно, преминете на следното прашање…

.

.

.

2 прашање: На англиски јазик, свилата се вика silk. Кажете го ова зборче 5 пати. Кога ќе завршите, спелувајте ја секоја буква од ова зборче (ес-ај-ел-кеј). Сега, како на англиски се вика она што го пијат кравите?

mozete-da-go-resite-testot-na-paulo-koeljo-95-od-lugeto-ne-uspevaat-2.jpg

Одговор: Вода, Water

Кравите пијат вода, а ни даваат млеко. Не може сè да биде млеко.

Ако вашиот одговор беше „млеко,“ очигледно сте под голем стрес, па добро би било да го продолжите тестот подоцна.

Ако успеавте да одговорите точно, продолжете на следното прашање…

.

.

.

3 прашање: Пробајте без дигитрон да одговорите на ова прашање.

Возите автобус од Лондон до Велс. 17 луѓе се качија во автобусот во Лондон.

Во Рединг излегоа шест, а влегоа девет луѓе.

Во Свиндон излегоа двајца, а четворица се качија.

Во Кардиф се симнаа единаесет луѓе, а се качија шеснаесет.

Во Кармартен се симнаа шест луѓе, а влегоа тројца.

Конечно пристигнавте.

Сега, не го гледајте одговорот, туку прво одговорете – колку е стар возачот на автобусот?

mozete-da-go-resite-testot-na-paulo-koeljo-95-od-lugeto-ne-uspevaat-3.JPG

Одговор: Зарем не знаете колку години имате? Па, вие сте возач на автобусот!
Речиси 95% од луѓето не можат точно да ги решат сите прашања. Секако, ако сакавте да го извежбате мозокот, вредеше што се обидовте.

Споделете со пријателите и помогнете им да си го проверат здравјето, но и да се забавуваат и опуштат.

Успеавте или не? Споделете ги резултатите во коментари…

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş