Најскапиот автомобил: Lamborghini Aventador Roadster потопен во злато

26 септември, 20140
30
“Lamborghini Aventador Roadster” во Саудиска Арабија сам по себе вреди околу 4 милиони фунти, пренесува Daily Mail, а замислите кога би бил потопен во злато? Овој автомобил бил снимен на улиците на Париз. Златниот автомобил има 690 коњи и брзина од 350 на час.

“Lamborghini Aventador Roadster” сам по себе е прилично есклузивен автомобил па сосема е логично неговата златна верзија да не помине незабележана.

Овој примерок веќе неколку дена се вози по париските улици со регистерски таблици од Саудиска Арабија со број “666” укажуваат на веројатно нафтената позадина на ова богатство.

Ви се допаѓало ова или не, златниот Авентадор е еден од најскапите автомобили во светот. Daily Mail пишуваат дека вреди околу 4 милиони фунти!

Минатата година во Дубаи била изложена макета на златен Авентадор со која сакале да обележат 50 години постоење на компанијата.

Тој мал Ламбо имал цена од 7.5 милиони долари, а бил изработен од 25 килограми чисто злато.

Инаку Ламборџини го промовираше Роадстерот уште во 2012-та година и доаѓа со 6.5 литрен V12 мотор и 690 коњски сили. Покрај 690 Nm, златниот автомобил може да забрза и до 100 километри на час за само 3 секунди, а максималната брзина е 349 километри на час.

https://www.youtube.com/watch?v=3d6pumDP0z8

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş