НАСА пронајде масивна вонземска планета

23 декември, 20140
17

Телескопот на НАСА, Kepler откри вонземска планета за прв пат по дефектот во мај 2013 години. Планетата кој ја нарекоа HIP 116454b, оддалечена е 180 светлосни години од нашата Земја, а е 12 пати поголема.

View image on Twitter

Reborn Kepler can still hunt! Astronomers use public data to discover K2’s first exoplanet! http://www.nasa.gov/press/2014/december/nasa-s-kepler-reborn-makes-first-exoplanet-find-of-new-mission 

– Како феникс кој се издигнува од пепел, Kepler повторно се роди и продолжи да открива. Сега работи дури и подобро со оглед на тоа дека ја забележа оваа масивна планета, изјави Ендру Вандербург, предводникот на студијата поврзано со ова откритие.

Новооткриената планета најверојатно изгледа слично на Нептун, со тенка или водена атмосфера. Телескопот ја започна својата мисија во 2009 година, со цел да открие како другите планети слични на Земјата влијаат врз Млечниот пат. До сега има откриено околу 1000 планети и 3.200 потенцијални планети.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş