Осмата генерација на Golf ќе биде опремен со 10-брзински автоматски менувач

2 декември, 20140
24
Се претпоставува дека осмата генерација на Volkswagen Golf на пазарот ќе пристигне во текот на 2017-та…

Поконкретно, DSG менувачот би бил достапен во изведбите GTI, GTD и R, а според големината и тежината ќе биде сличен со актуелниот 7-брзински DSG менувач. Исто така, вреди да се спомене и тоа дека новиот менувач ќе биде конструиран за максимален вртежен момент од 550 Nm.

Неговата примена треба да овозможи помало оптоварување на моторот, пониска потрошувачка, а следствено на тоа и пониска емисија на штетни гасови.

Осмата генерација на Volkswagen Golf на пазарот треба да пристигне во текот на 2017-та година, додека пак тековната генерација, најверојатно следната година ќе биде подложена на одредени естетски корекции.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş