Погледнете како денес изгледаат девојките кои ја победиле анорексијата

6 октомври, 20140
6

Анорексијата, булимијата и компулсивното прејадување пред сè се психички болести, и покрај тоа што првенствено се манифестираат физички.

Овие млади девојки и момци се погодени токму од ваков тип на болести, кои оставиле трајни последици.

Нивните приказни и „пред и потоа“ фотографии ќе ве остават зачудени.

Хајли Вајлд е девојка на која лекарите и предвиделе уште максимум 10 дена живот, по 8-годишната битка со анорексија. Нејзината тежина била сериозно мала, поради што често била во болница. Но, нејзината мајка била онаа која не се откажала. Со тек на време таа успеала да и ја врати рамнотежата во исхраната на Хајли. Благодарение на неа, таа сега има здраво дете.

nekogas-bile-zivi-kosturi-a-poglednete-gi-sega-foto-02.jpg
Кај Џо Томпсон анксиозноста и пореметувањето во исхраната се појавиле на возраст од 11 години. На 17 години, лекарите и дале само уште 48 часа живот. Џо решила да веднаш да се вработи на место каде ќе гледа како луѓето јадат, надевајќи се дека апетитот ќе и се врати. Додека работела во McDonalds, се заљубила во менаџерот кој ја поддржал и настојувал да јаде. Денес имаат 2 деца, и покрај тоа што се плашеле дека нејзината болест ќе влијае на плодноста.

nekogas-bile-zivi-kosturi-a-poglednete-gi-sega-foto-03.jpg
4-годишната битка на Рејчел Џонстон ја довела до 28 килограми телесна маса. Оваа 20-годишна девојка тврди дека развила пореметување во исхраната откако сонувала за идеално тело по примерот на познатите модели. Денес е здрава и среќна, а со нејзината мајка имаат една мисија – да се изборат против фотошопираните тела.

nekogas-bile-zivi-kosturi-a-poglednete-gi-sega-foto-04.jpg

Хитер Франкс во еден момент била толку слаба и изгладнета, што лекарите сакале по секоја цена да ја задржат во болница. Но, едно патување во Дизни и го променило животот. Кога седнала во ресторанот, сфатила дека никој од присутните не знае за нејзиниот проблем, па решила да касне малку пица. Кога вкусот и сласта за храна и се вратил, започнала да си ја враќа и нормалната тежина.

nekogas-bile-zivi-kosturi-a-poglednete-gi-sega-foto-05.jpg
Лорен Бејли во еден момент тежела само 22 килограми, како резултат на анорексијата со која се борела 10 години. Лорен поминувала и по 10 часа дневно во пешачење за да го спречи дебелеењето, по што минувала уште толку часови во болница. Денес таа е здрава девојка која со упорност си го вратила животот во нормала.

nekogas-bile-zivi-kosturi-a-poglednete-gi-sega-foto-06.jpg
Кејт Панчер развила висок степен на анорексија откако нејзиниот дечко и запретил дека ќе ја остави ако се здебели. За среќа, потоа се запознала со многу подобар маж, кој и помогнал да купи 2 броја поголема венчаница. До денот на свадбата, таа морала да се здебели како би и стоел фустанот. Одлучна дека сака да се омажи за нејзиното моментално момче, Кејт накачила неколку килограми, а набргу и родила здраво девојче.

nekogas-bile-zivi-kosturi-a-poglednete-gi-sega-foto-07.jpg
Стресот во училиштето го поттикнал Метју Бут да заврши во рацете на анорексијата, која буквално му го сопрела срцето. Откако забележал како неговата страшна состојба влијае на неговата мајка, одлучил дека ќе се сконцентрира на своето подобрување. Набрзо, почнал да вежба и да води план на исхрана. Денес, Мејту е здраво и силно момче полно самодоверба.

nekogas-bile-zivi-kosturi-a-poglednete-gi-sega-foto-08.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş