Приказната што ќе ве замисли: Исмеаниот уличен музичар

3 септември, 20140
Приказната што ќе ве замисли: Исмеаниот уличен музичар

Во една реклама на осигурителна компанија од Тајланд, „Тhai Life“ ја искористила вистинскаta приказна на едно момче чија мајка е болна од рак, а тоа за да собере пари свири гитара на улиците, но и во болницата каде што лежи неговата мајка.

emotivna-prikazna-ismeaniot-ulicen-muzicar-01

На почетокот звучи чудно, бидејќи му е раштимана гитарата, па децата од музичкото училиште го исмеваат. Но, сè до оној момент кога ќе прочитаат на картонот пред него за што всушност собира пари.

Тогаш им паѓа жал и се каат што го исмевале. Затоа, едното од нив се понудува да му ја наштима гитарата за уште подобро да звучи, а подоцна и му се придружуваат како бенд за да соберат повеќе пари.

На неговата музика реагира и полека закрепнува и неговата мајка. Затоа главната порака на оваа реклама е: „Понекогаш музиката може да биде искористена за лекување на рак“.

Оваа емотивна реклама има над 3,5 милиони прегледи:

httpv://www.youtube.com/watch?v=k0KzquDdSM8

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş