Со овие намирници полесно ќе ги изгубите килограмите

27 ноември, 20140
1

Водата има важна улога во процесот на слабеење. Затоа е важно да јадете зеленчук богат со вода. Не само што помага во слабеењето, туку допринесува за здравјето на организмот. Ова е список на намирници кои почесто треба да бидат на вашето мени. Со нив едноставно ќе го намалите обемот на половината пред престојните празници.

Брокула

Брокулата не само што е богата со вода, туку содржи и влакна и калциум. Блокула додадете во секој друг оброк и ќе бидете здрави и слаби.

Зелка

Овој зелечук е богат со антиоксиданси, така што е многу погоден за зајакнување на имунитетот. Уживајте во овој зелечук што почесто, а подготвувајте го онака како што вам ви е највкусен.

Карфиол

Карфилото е богат со фитонутритиенти кои дејствуваат во борба против различни видови рак. Карфиолот е богат со витамин Ц и фолна киселина. Најдобар ефект има кога се нжјаде суров.

Спанаќ

Овој супер зелечук е богат со железо, фолна киселина и витамин К. Спанаќот содржи и каротен, антиоксиданси и витамин Ц, лутеин кој е одличен за заштита на здравјето на очите.

Зелена салата

Со дури 60 до 70 калории по килограм, зелената салата е една од најдобрите сојузници во борба со килограмите. Зелената салата содржи витамин Б, Фолна киселина  и манган. Оваа компонента помага во регулирање на шеќерот во крвта и ги одржува функциите на имунолошкиот систем.

Ротквици

Овој слетло обоен зеленчук богат е со калиум, фолна киселина, антиоксиданси и сулфур компоненти кои помагаат варењето на храната. Немојте да заборавите на зелениот дел од ротквицата кој исто така е од голема корист.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber