Температури до -27: Доаѓа зима – најстудена во последните сто години

2 ноември, 20140
13

Зимата која доаѓа според британските метеролози ќе биде една од најстудените зими во последните сто години, а ќе  зафати голем дел од Стариот  континент.

Големите количини снет ќе ја затрупаат Европа, велат тие, а студовите ќе бидат проследени со многу ниски температури. Според проценките на британските метеролози, артикчката зима ќе го окова континентот и ќе трае скоро пет месеци.

Британските метеролози тврдат дека првиот бран мразови можеме да го очекуваме во ноември, додека за јануари се предвидува рекордно ниска температура од минус 27 целзиусови степени, и тоа на голем дел од континентот, вклучувајќи го тука и дел од Балканскиот полуостров.

Наглото заладување со себе ќе донесе снег, кој на планините ќе услови создавање на високи снежни покривки. Пониските предели ќе го дочекаат првиот снег во втората половина на ноември, и се очекува оваа зима да биде далеку постудена од просекот во последните сто години.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş