Вака изгледа првиот споменик посветен на геј жртвите во Израел

10 јануари, 20140
34

Првиот споменик посветен на илјадници луѓе кои нацистите ги протерале и убиле бидејќи биле хомосексуалци откриен е денес во Израел.

Споменикот се наоѓа во центарот на Тел Авив и е составен од три големи розови триаголници, слични на ознаките кои затворениците морале да ги носат за да се знае дека се хомосексуалци.

На плочите стои натпис на хебрејски, германски и англиски:

“Во спомен на сите кои нацистичкиот режим ги протера поради сексуалната ориентација и половиот идентитет“.

Нацистичкиот режим убил околу 15 000 души поради нивната сексуална ориентација.

Германскиот амбасадор Андреас Михелис изјавил дека неговата земја ја “прифаќа моралната и историската одговорност за ужасните злосторства извршини во времето на нацистите“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit