Вака ќе изгледа најголемиот инфраструктурен проект во светот! (видео)

29 септември, 20140
Вака ќе изгледа најголемиот инфраструктурен проект во светот! (видео)
Дубаи Холдинг ја претставиле макетата за најголемиот инфраструктурен проект во светот, “Mall of the World”, кој ќе се гради во областа Ал Суф во Дубаи, во близина на автопатот “Sheikh Zayed”.

Со вкупна големина од 48 милиони километри квадратни, проектот ќе содржи најголем тематски парк во светот кој ќе биде прекриен со стакло, а отворен во текот на зимата.

Паркот ќе личи на лондонскиот Вест Енд или њујоршкиот Бродвеј и би требало да собира повеќе од 180 милиони посетители годишно. Вредноста на овој грандиозен проект изнесува околу 6,8 милијарди долари.

Mall of the World претставува прв проект во светски рамки, во кој температурата ќе биде во целост контролирана.

Овој проект предвидува и најголем светски трговски центар. Центарот ќе има големина од 8 милиони квадратни метри, а замислен е како продолжена улица со продавници, како ниеден друг постоечки трговски центар во светот.

https://www.youtube.com/watch?v=zah99ETVOz4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş