Бјело Дугме имале договор со продукцијата да им обезбедува кокаин!

14 ноември, 20150
5

Музичарот Горан Бреговиќ гостувајќи во емисијата “Во недела во 2″ кај Александар Станковиќ на ХРТ, отворено зборуваше за плагијатите песните, концертите во стриптиз баровите, односите во Бјело Дугме, како за употребата на дроги, но и за односот со Северина.

Она што за него е лоша музика се објаснува на следниот начин:
– Кога ќе почнат да ти се препотуваат нозете, тоа ти е како кога некој зборува глупости. Тоа е прашање на чувство, затоа што музиката не е воздух, ниту храна, ниту секс. Музиката е како сол, се може и без неа.

Тогаш објасни што ќе се случи, кога ќе те нема.
– Јас веќе ги замолив да ме спалат и пепелта да ми ја фрлат во морето или некаде на планина. Да обврзете некои внуци дека го одржуваат гробот, а јас случајно да умрам во Париз … Кој тоа ќе го … прави. Но, односот кон смртта се менува со годините. Денес мислам дека оној кој знае да живее, ќе знае и да умре – вели Бреговиќ.

Станковиќ го праша зошто Жељко Бебек не е на концертите со Бјеко Дугме, но Бреговиќ не сакаше да одговори. “Кога ќе создадете музика, дали крадате”, праша Александар Станковиќ, повикувајќи се на информации за плагијат песната на Енрико Масиас за која мораше да плати еден милион евра.
– Тоа не е вистина. Никогаш не сум имал судење, а камо ли за музика – Бреговиќ, додава дека сета музика е создадена во “судир” со други музики.

– Мојата кариера ја почнав свирејќи во стриптиз бар, на 17 години. Има ли поголема среќа од тоа да се бидеш опкружен со голи жени во овие години? Тогаш се решив од предавањата, а пред војната, веќе имав златни албуми во 10 земји. Тогаш бев среќен што не бев затворен во Сараево, за време на војната – Бреговиќ објасни зошто верува дека тој имал среќа во животот.

Кога рече дека секогаш беше внимателен да не биде фатен со дрога, Станковиќ го запраша – дали е точно дека Бјело Дугме имало договор со ПГП да им се обезбеди одредена количина на кокаин.
– ДА. Тоа беше на трошок на студиото. Имавме рокови кои мораа да се почитуваат. За две недели морав да напишам одредена музика за одредена сума, а тоа не оставаше будни. Јас со дрогата се разделив – вели Бреговиќ. Целото видео можете да го погледнете тука.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber