Брзи штрудли со јаболка

18 декември, 20150
17

Потребни состојки:

  • 230g готово тесто
  • 2 големи јаболка излупени
  • 110g путер
  • 1 ½ шолја шеќер
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 1 лажичка цимет
  • 230ml Спрајт


Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени.

На тавата нанесете малку масло за да не се залепи тестото.

Исечкајте ги јаболката на 8 еднакви делови –ќе добиете 16 парчиња од двете јаболка.

brzi-shtrudli-od-jabolka-1.png

Тестото одвојте го на 16 делови како триаголници. На краевите на триаголниците ставете ги парчињата јаболка. Ролајте ги триаголниците додека целосно не ги препокриете парчињата јаболка и наредете ги во тавата.

brzi-shtrudli-od-jabolka-2.png

Стопете го путерот и во него ставете ги шеќерот, екстрактот од ванила, циметот – добро мешајте додека смесата не се соедини. Нанесете ја на малите готови штрудли.

brzi-shtrudli-od-jabolka-3.png

Потоа додадете го спрајтот.

Печете ги штрудлите на температура од 180 степени, 35 – 40 минути додека штрудлите не добијат златна боја.

brzi-shtrudli-od-jabolka-4.png

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş