Печени пица компири

18 декември, 20150
16

Печените компири можете да ги направите на еден малку невообичаен начин – од нив направете мини пици. Ова предјадење е одлично за забавите со пријателите.

Можете однапред да ги подготвите, а потоа кратко уште една да ги загреете и да ги сервирате топли.

Во секој случај, она што е најважно е што можете да ја искористите вашата креативност, па секојпат кога ќе ги подготвувате да употребите различен пица фил.

Потребни состојки:

  • 8 помали компири
  • 2 лажици маслиново масло
  • ½ шолја доматен сос или кечап
  • 1 шолја рендан кашкавал
  • Чајна по желба
  • Ситно сечкан магдонос за декорација


Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 220 степени.

2. Исечкајте ги на половина компирите и наредете ги на тава. Печете ги од една страна 15 минути, а потоа извадете ги од рерната, превртете ги и печете ги уште 15 минути.

3. Со вилушка проверете дали се добро потпечени.

4. Потоа премачкајте ги со маслиновото масло.

5. Допечете ги уште 10-на минути додека не добијат златно-жолта боја.

6. Потоа на секој компир нанесете дел од доматниот сос, ренданиот кашкавал и чајната.

7. Печете ги уште 3 до 5 минути додека целосно не се растопи кашкавалот.

8. Декорирајте ги со магдоност.

recept-na-denot-peceni-kompiri-so-fil-za-pica-1.jpg

recept-na-denot-peceni-kompiri-so-fil-za-pica2.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber