Чудотворен напиток кој ги топи масните наслаги

28 ноември, 20150
16

Напитокот кој ви го претставуваме денес е малку поекстремен и бара поиздржлив желудник, но затоа прави чуда кога станува збор за вишокот килограми! Состојките не се баш гламурозни, но затоа ќе ви помогнат да ги стопите масните наслаги и да ја добиете посакуваната линија.

А со време ќе се навикнете и на вкусот. Погледнете го рецептот и дознајте како се приготвува и зошто се користат баш овие состојки.

Потребни состојки:

  • 1 лажица јаболков оцет
  • прстофат лута мелена пиперка
  • сок и кора од еден лимон

Подготовка: Изрендајте ја кората од лимон на ситно ренде, па прелијте ја со 240мл. врела вода. По десет минути додадете го сокот од лимон, јаболковиот оцет и мелената пиперка.

Промешајте пред секоја голтка и пијте го пред и по секој оброк.

Мелената пиперка помага при варењето на храната, го забрзува метаболизмот и стимулира согорување на масти. Нејзината состојка – капсицин го стимулира нервниот систем да произведе топлина во организмот која поттикнува забрзана потрошувачка на калории.

Лимонот содржи соединенија кои го забавуваат таложењето на мастите, а неговата кора содржи поликосанол – состојка која потпомага во согорувањето на наталожените масти.

Јаболков оцет – неговото редовно козумирање во умерени количини помага во растворање на мастите во организмот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş