Даниел Кајмакоски на „Евровизија“ ќе настапи втор на првата полуфинална вечер

27 јануари, 20150
5

Даниел Кајмакоски, претставникот на Македонија на „Евровизија 2015“, што ќе се одржи во Виена, Австрија, од 19 до 23 мај годинава, ќе настапи втор во првата полуфинална вечер.

Во првата полуфинална вечер настапуваат 19 држави. Први се претставниците на Грција, веднаш по нив сме ние, а потоа следат: Естонија, Холандија, Молдавија, Финска, Белгија, Ерменија, Србија, Данска, Белорусија, Романија, Русија, Албанија, Грузија, Унгарија, како и Шпанија и Франција, и земјата-домаќин Австрија.

Во второто полуфинале ќе се натпреваруваат преставниците на 20 држави:­ Норвешка, Ирска, Чешка, Литванија, Сан Марино, Малта, Португалија, Црна Гора, Швајцарија, Азербејџан, Словенија, Латвија, Полска, Исланд, Израел, Кипар, Шведска, како и Германија, Италија и Велика Британија.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş