Домашни погачи со кисело млеко

30 декември, 20150
6

Потребни состојки:

  • 250g брашно (тип 400)
  • 60g маргарин
  • 1 шолја кисело млеко
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • 1 јајце
  • Сусам по желба


Подготовка:

Измешајте го брашното со прашокот за печиво, додадете го маргаринот и месете го тестото додека не добиете хомогена смеса.

Додадете го киселото млеко и повторно месете го тестото.

Оставете го на топло да мирува половина час, а потоа растегнете го тестото да биде дебело околу 2cm и со чаша направете погачи.

Во тава ставете масна хартија и наредете ги погачите. Премачкајте ги со жолчката од јајцето, напрскајте ги со сусам по желба и ставете ги во загреана рерна на 180 степени.

Печете ги 20-на минути сè додека не заруменат.

kje-gi-obozavate-domashni-pogaci-so-kiselo-mleko-1.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber