Едно дете го изгуби видот поради играчка која можеби и вие ја имате дома!

21 декември, 20150
13

Како што соопштува Австралијски АБЦ, еден тинејџер  изгубил 75% од  видот само од оваа играчка. Очните лекари ширум светот ги предупредуваат родителите дека постои огромна опасност кога популарната играчка наречена “ласер” ќе се впери директно во очите.

Предупредувањето гласи: ласерите НЕ СЕ ИГРАЧКИ.
При игра со популарно наречен “ласер”, 14-годишно момче доби трајно оштетен вид и  потоа се обратил до очниот лекар Бен Армитаж.
Армитаж за ABC кажа дела  момчето поради светење во очите со ласер за краток период,  загубил 75 % од видот во двете очи!
Во последниот дел од неговите очи имал сериозни ласерски изгореници.

laser
Иако тинејџерот не  почувствувал болка во моментот на инцидентот, видот му бил оштетен веднаш. Очниот доктор Армитаж, објаснил дека  најсериозно е оштетен централниот дел на окото и дека тоа не може да се коригира дури и со очила.

Споделувајте ја оваа вест со цел да се предупредат родителите за оваа неочекувана закана која не боли, но остава без вид.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş