Како да ставите крај на замрзнатата шофершајбна?

6 јануари, 20150
34

Ладното време и ниските температури веќе стигнаа во нашата земја, а голем број на возачи се соочуваат со огромен проблем: слој на мраз или иње на шофершајбната.

Доколку секое утро брзате да стигнете на работа, а вашата шофершајбна е прекриена со тенок слој на мраз или иње, сигурно безброј пати сте посакале да ја прелиете со жешка вода или со остар предмет да го отстраните ледот.

Но, тоа никако не смеете да го направите, бидејќи промената на температура може да доведе до пукање на шофершајбната или доколку се одлучите да го стругате ледот, во тој случај можете да ја оштетите површината на стаклото.

Како одлично решение, кое истовремено е брз, ефикасен и исплатлив начин за да ја спречите појавата на формирање на ледениот слој е токму следниов трик:

Секоја ноќ напрскајте ја шофершајбната со средство кое самите ќе го направите, а се состои од: ¼ јаболков оцет и ¾ вода.

Следното утро автомобилот ќе ве дочека со чиста и сјајна шофершајбна, без наслаги од мраз.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş