Лидерот на Ал Каеда преку видео порака презеде одговорност за нападот врз неделникот „Шарли ебдо“

14 јануари, 20150
5

Лидерот на Ал Каеда во Јемен преку видео порака презеде одговорност за нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ и другите два напади, поврзани со овој.

– Хероите добија задача и ја извршија, наведува во видеопораката еден од лидерите на Ал Каеда, Насер Бен Али ал-Анаси.

Нападот врз „Шарли ебдо“ е извршен по барање на Ајман ал Завахири, како одмазда за навредата против пророкот Мухамед, се истакнува во видеопораката на јеменскиот огранок на Ал Каеда.

Во нападите, извршени минатата недела беа убиени 17 луѓе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş