Магичен напиток кој се бори против воспаленија, депресија и слободни радикали

17 февруари, 20150
1

Антиоксидансите во нашиот организам се главни во попречување и регулација на растот на слободните радикали, кои се причинители за појава на многу болести.

Куркумата се наоѓа на врвот на листата на зачини кои се користат во кулинарските специјалитети, а кои воедно се особено лековити и имаат огромен ефект врз здравјето.

Овој зачин, без кој во Индија не може да се замисли еден оброк, содржи околу 300 антиоксиданси, па токму заради тоа ви нудиме рецепт за сок од куркума во прав. Напитокот кој ќе го добиете делува како мултинапиток, а неговите ефекти ви ги претставуваме во продолжение.

Потребни состојки:

  • 1 лажица куркума во прав
  • 1 парченце свеж ѓумбир (долго околу 5 сантиметри)
  • 5 моркови
  • 2 лимони
  • 1 портокал
  • 1 краставица

Исчистете ги лимоните, портокалот, ѓумбирот и морковите. Ставете ги сите состојки во блендер и добри измиксајте ги. По желба можете да додадете мраз и вашиот магичен напиток е готов!

Здравствени придобивки:

– Сокот од куркума ги ублажува воспаленијата предизвикани од артритис, бидејќи го содржи антиоксидансот куркумин, кој ги намалува вкочанетоста и болката во зглобовите.

– Како што е познато, слободните радикали можат да предизвикаат многу болести, вклучувајќи го и ракот. Овој напиток е успешна превенција на ракот на јајниците, дебелото црево, простатата и дојките.

– Напитокот има моќ да ја намали подуеноста и да го ублажи гастритисот. Исто така, сокот од куркума го контролира холестеролот, ги штити крвните садови и срцето и делува превентивно на кардиоваскуларните болести.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş