Макало од црни маслинки

13 ноември, 20150
5

Потребни состојки:

230 гр црни маслинки

1 лажичка презла

4 лажички Маслиново масло

4 лажички путер

1/2 лимон

Црн пипер, сол

Начин на подготовка:

Од маслинките отстранете ги семките и исечкајте ги што е можно поситно (ако имате мало блендерче можете и да ги изблендирате)

Додадете рендан кора од лимон, малку лимонов сок, презла , маслиново масло и путер.

Зачините со сол и црн пипер во вкус. Сосот ставете го во тегла и налијте малку маслиново масло.

Макалото можете да го конзумирате веднаш или пак да го чувате во фрижидер неколку денови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber