Не ја фрлајте кората од мандарините – ќе ве спаси од кашлица

18 декември, 20150
8

Еве што треба да направите ако сакате да ја искористите кората од мандарините како лек:

  • Сомелете 50 грама кора од мандарина и ставете ја смесата во тегла
  • Мелената кора прелијте ја со чаша вотка или 40 процентен алкохол
  • Тегличката добро затворете ја и оставете ја да отстои една недела на темно место
  • Земајте по една лажичка по јадење, откако ќе изедете една лажичка мед

А ова се останатите причини поради кои мандарините се супер овошје:

Со мандарините постигнувате витамински оптимум, бидејќи во 100 грама мандарини има 30 милиграми витамин Ц. Ова овошје има мала енергетска вредност, а исто така е богато со влакна кои го подобруваат варењето на храната.

Мандарините се добри за видот, а исто така се покажале и како добар антиоксиданс.

Доколку сте спретни во кујна, можете да направите и сос од мандарини, кој ќе го послужите во комбинација со дивеч или како дресинг за салата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber