Нов природен лек против висок крвен притисок

3 јануари, 20150
9

Калинката е позната по своите многубројни лековити својства, меѓу кои подобрување на либидото и борба против стареење на клетките, но експертите од универзитетот во Единбург открија уште еден важен бенефит.

Во продолжение на 4 седмици експертите тестирале група мажи и жени кои секојдневно пиеле по 500 мл сок од калинка.

На крајот од експериментот се покажало дека кај 95% од испитаниците се нормализирал крвниот притисок, а истите претходно страдале од висок крвен притисок. Причината е веројатно во балансираниот сооднос на калиум и фолна киселина во калинката.

Сокот од калинка го намалува нивото на наситени масни киселини кои најчесто се причина за запушување на крвен сад.

А најдобрата вест за дамите е дека сокот од калинка е богат извор на антиоксиданси кои се неопходни за млад и убав изглед на кожата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit