Полиција убила човек на улица бидејќи ги гаѓал со камења

12 февруари, 20150
10

Во првата видео снимка се гледа човекот, кој подоцна бил идентификуван како Антонио Замбрано Монтерс, како се расправа со полицијата. Тој си заминува, а еден од полицајците вади пиштол и пука во него.

Камерата го следи човекот кој претрчува преку раскрсницата, а полицијата го брка и пука во него.

Видеото содржи вознемирувачка содржина.

 

https://www.youtube.com/watch?v=y-0uqFTBclo

Во второто видео се гледа како полицаец го брка Замбрано. Пукањето не се гледа, но истрелите се слушаат јасно.

Видеото продолжува кога Забрано е на земјата, веќе застрелан.

 

Полицијата соопштила дека пукањето започнало бидејќи Замбрано со камења фрлал кон полицајците. Имено, полицајците дошле на повик поради човек кој на улицата удира луѓе со камења, и процениле дека е опасен по околината. Се обиделе да го смират со зборови, но не успеале. Откако почнал да ги удира и нив, полицијата отворила оган и го застрелала.

Поради снимките кои дошле до јавноста, народот почнал со протести, бидејќи полицијата постапила “кукавички”. Тројцата полицајци кои учествувале во убиството биле отстранети од должност додека трае истрагата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş